indirimkodu (Member)

REGISTERED:07/22/2015
COMMENTS POSTED:4
MIXES CREATED:0

indirim kodu müzik kadar gerekli, hava kadar uçarı ve su kadar elzem bir uzay zımbırtısıdır. her zımbırtı bir titreşimdir. tireşimin frekansı tınıyı, tınıların kültürü müziği tesbihe sıralar. notalar portede güzeldir ama notalar portede kalsın kimse görmesin duymasın diye yazılmaz. sol anahtarının önderliğinde bize bizi tanıtan armoniler bize havada sesin yayılmasını sağlayan atmosferin hediyesidir. ya da bunun gibi şeyleri yazayım derken az kaldı bir süpermen olduğumu belirmeyi unutuyordum. kripton'dan değil www.indirimkodu.com adlı gezegenden geliyorum. orada insanlara alışverişten bahseden yazılar sunuyorum. kullanan teşekkür ediyor, ben de mutlu oluyorum. bu yazıları hazırlarken müzik dinliyorum yoksa kesin kafayı yerim. belki de çoktan yedim bile, ve haberim var mı bilen yok. bu sayfayı sanırım bu müzikleri paylaşmak için açıyorum. bakalım şu müzik işinin sonu nereye varacak diyorum.

» VIEW BLOG indirimkodu's Blog

indirimkodu on 07/22/2015 at 05:56PM

what is not music

yes, what is not music ask me myself. (i said yes i ask me myself.) also i know my english is not so good to put words in a sentence sounding musically good. but what is good according to what, let me ask as a beginning. so let's first begin with what is english. this is just a genre like a genres in the music.

each language sounds differently. they each have other ways of musical sentence making rules. take the egyptian-hitit sentences from year 2000 bc. this may be the first written sentences of the history, to make begin the history, because history is writing. because before writing there was no history. we call pre-history. so what about pre music? coming to egyptian way of writing, you have to be champolleon if you want to read.

therefore there is no pre-music because the music is nature.

so what is not music doest not exist.

and some among you will say this sentence is not a good sentence but i will reply that all sentences are music. and each sentence you don't understand, is well understood by others. each music you don't love, is admired by others. hopefully.

» 0 COMMENTS Share

indirimkodu Is a Fan Of...

indirimkodu's Wall

indirimkodu
on 07/22/2015 at 07:41PM
each music genre is different. like the colors of our skins. but we all are the same, so is the music. i like all kinds of music, and i do not exagerate if i say i like the squeak of a door.
indirimkodu
on 07/22/2015 at 04:58PM
i am from turkey, so do i have to write here in turkish or in english? what is the natural way? what is the language of the music?